This is Gentoo's testing wiki. It is a non-operational environment and its textual content is outdated.
Please visit our production wiki at https://wiki.gentoo.org
Instalace systémových nástrojů
Systémový záznamník
Některé nástroje v archivu stage3 chybí, protože několik balíčků poskytuje tu samou funkcionalitu. Je na uživateli, aby vybral, který z nich nainstaluje.
První rozhodnutí se týká nástroje, který poskytuje záznamové funkce. Unix a Linux se vyznačuje v oblasti záznamů skvělými možnostmi - je-li to třeba, pak vše, co se v systémů děje, lze zapsat do logu. To se děje prostřednictvím systémového záznamníku.
Gentoo poskytuje několik utilit systémových záznamníků. Ty zahrnují:
- app-admin/sysklogd - Poskytuje tradiční sadu démonů systémových záznamů. Výchozí konfigurace záznamů funguje přímo po nainstalování, což z něj dělá dobrou volbu pro začátečníky.
- app-admin/syslog-ng - Pokročilý systémový záznamník. Cokoli jiného, než záznam do jednoho velkého souboru, vyžaduje dodatečnou konfiguraci. Pokročilejší uživatelé mohou využít tuto aplikaci kvůli potenciálu; Vemte na vědomí, že dodatečná konfigurace je pro jakýkoli druh chytrého záznamenávání nezbytná.
- app-admin/metalog - Systémový záznamník s širokými možnostmi nastavení.
Další programy jsou v nabídce Portage také - množství dostupných balíčků se denně navyšuje.
If sysklogd or syslog-ng are going to be used, it is recommended to install and configure logrotate afterwards as those system loggers don't provide any rotation mechanism for the log files.
systemd provides its own logging facility called the "journal". Installing a separate syslog provider is optional on systems running systemd, and may require additional configuration to have the syslog daemon read messages from the journal.
Zvolený systémový záznamník nainstalujte pomocí emerge a přidejte jej do výchozí úrovně běhu s pomocí rc-update. Následující příklad nainstaluje app-admin/sysklogd:
root #
emerge --ask app-admin/sysklogd
root #
rc-update add sysklogd default
Volitelné: Démon cron
Další na řadě je démon cron.
Démon cron spouští naplánované příkazy. To se hodí, pokud je potřeba spouštět některý příkaz v pravidelných insternvalech (například denně, týdně nebo měsíčně).
Gentoo poskytuje několik možných démonů cronu, včetně sys-proces/bcron, Template:Packages, sys-process/fcron a sys-process/cronie. Nainstalování jednoho z nich je podobné, jako v případě systémového záznamníku. Následující příklad používá sys-process/cronie:
root #
emerge --ask sys-process/cronie
root #
rc-update add cronie default
Pokud je použit dcron nebo fcron, je třeba spustit dodatečný inicializační příkaz:
root #
crontab /etc/crontab
Volitelné: Indexování souborů
Za účelem indexace souborového systému a tím rychlejší schopnosti vyhledávání, nainstalujte sys-apps/mlocate.
root #
emerge --ask sys-apps/mlocate
Volitelné: Vzdálený přístup
Abyste byli schopní přistupovat k systému po instalaci vzdáleným způsobem, přidejte do výchozí úrovně běhu init skript sshd:
root #
rc-update add sshd default
Pokud je potřeba přístup přes sériovou konzoli (což je možné v případě vzdálených serverů), odkomentujte sekci sériové konzole v souboru /etc/inittab:
root #
nano -w /etc/inittab
# SERIAL CONSOLES s0:12345:respawn:/sbin/agetty 9600 ttyS0 vt100 s1:12345:respawn:/sbin/agetty 9600 ttyS1 vt100
Nástroje souborového systému
V závislosti na použitých souborových systémech, je nezbytné nainstalovat utility souborových systémů (pro kontrolu integrity souborového systému, vytváření dalších souborových systémů atd.). Vezměte na vědomí, nástroje pro správu souborových systémů ext2, ext3 nebo ext4 (sys-fs/e2fsprogs) jsou již nainstalovány jakou součást setu @system.
Následující tabulka obsahuje nástroje, které nainstalujte v případě, že je použit určitý souborový systém:
Souborový systém | Balíček |
---|---|
Ext2, 3 a 4 | sys-fs/e2fsprogs |
XFS | sys-fs/xfsprogs |
ReiserFS | sys-fs/reiserfsprogs |
JFS | sys-fs/jfsutils |
VFAT (FAT32, ...) | sys-fs/dosfstools |
Btrfs | sys-fs/btrfs-progs |
Více informací o souborových systémech v Gentoo najdete v článku o souborových systémech.
Nástroje sítě
Pokud nepotřebujete žádné další nástroje sítě, pokračujte přímo na sekci Nastavení zavaděče.
Instalace DHCP klienta
Ačkoli jde o nepovinnou součást, většina uživatelů zjistí, že DHCP klienta potřebují, aby se připojili na DHCP server v jejich síti. Využijte této příležitosti k instalaci DHCP klienta. Pokud na tento krok zapomenete, pak se váš systém nebude moci připojit do sítě a stažení DHCP klienta pro něj bude kvůli tomu nemožné.
In order for the system to automatically obtain an IP address for one or more network interface(s) using netifrc scripts, it is necessary to install a DHCP client. We recommend the use of net-misc/dhcpcd although many other DHCP clients are available through the Gentoo repository:
root #
emerge --ask net-misc/dhcpcd
Více informací o dhcpcd najdte v článku o dhcpcd.
Volitelné: Instalace klienta PPPoE
Pokud používáte k připojení na internet PPP, nainstalujte balíček net-dialup/ppp:
root #
emerge --ask net-dialup/ppp
Optional: Install wireless networking tools
If the system will be connecting to wireless networks, install the net-wireless/iw package for Open or WEP networks and/or the net-wireless/wpa_supplicant package for WPA or WPA2 networks. iw is also a useful basic diagnostic tool for scanning wireless networks.
root #
emerge --ask net-wireless/iw net-wireless/wpa_supplicant
Nyní pokračujte na Nastavení zavaděče.