This is Gentoo's testing wiki. It is a non-operational environment and its textual content is outdated.

Please visit our production wiki at https://wiki.gentoo.org

Příručka:Hlavní stránka

From Gentoo Wiki (test)
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page Handbook:Main Page and the translation is 70% complete.
Outdated translations are marked like this.

Handbook:Templates/QuickLinks/cs

Snahy Gentoo příručky

Úvod

V Příručce Gentoo se snažíme soustředit dokumentaci do uceleného průvodce. Tato příručka obsahuje pokyny k instalaci s využitím internetu a části o práci s Gentoo a Portage.

Architektury

Gentoo Linux je k dispozici pro mnoho architektur. Co to však vlastně architektura je?

Architektura je rodina CPU (procesorů), která podporuje stejné instrukce. Dvěmi nejvýznačnějšími ve světě desktopů jsou architektury x86 a x86_64 (pro niž Gentoo používá označení amd64). Existuje však celá řada dalších architektur, jako je sparc, ppc (rodina PowerPC), mips, arm atd.

Tak všestranná distribuce, jakou Gentoo je, podporuje mnoho architektur. Z tohoto důvodu je Příručka Gentoo k dispozici pro mnoho podporovaných architektur. To však může mást, jelikož ne všichni uživatelé jsou si vědomi toho, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Někteří znají jen typ nebo název procesoru, který je součástí jejich systému. Níže najdete stručné shrnutí podporovaných architektur a zkratek, které Gentoo používá. Nicméně většina lidí, kteří neznají architekturu svého systému bude nejvíc zajímat x86 nebo amd64.

Viewing the Handbook

The list below gives a high-level overview of the architectures supported by various Gentoo Linux projects. It is important to choose the correct architecture before proceeding with the associated Installation section of a Handbook. Be sure to verify the CPU's architecture before moving onward.

Pokud je Váš processor (CPU) méně než pět let starý a výrobcem je Intel či AMD, tak volba AMD64 Handbook je pravděpodobně ta správná.

Note
The arm and arm64 architectures are supported by the Gentoo project but do not yet have Handbooks at their disposal. Please refer to the ARM project and bug #534376 for more information.
Alpha Handbook
Alpha je 64-bitová architektůra vyvinuta firmou Digital Equipment Corporation (DEC). Je stále použivána na některých mid-range a high-end serverech, ale samotná architektůra pomalu ztrácí podporu. Varianty zahrnují: ES40, AlphaPC, UP1000, a také Noname.
AMD64 Handbook
AMD64 je 64-bitová architectlůra, která je kompatibilní s x86 architektůrou (také známá jako x86_64). Jako AMD64 byla poprvé použita firmou AMD a firmou Intel jako EM64T a nyní je to nejvíce použivaná architektůrara pro mid-range a high-end osobní počítače. Také je často použita v serverech. Varianty obsahují: AMD Athlon 64, Opteron, Sempron, Phenom, FX, a Ryzen společně s Intel Pentium 4, Core2, Core i3, i5, i7, plus určité Intel Atomy.
ARM Handbook
ARM je 32-bitová architektůra, která je nejvíce populární v malých a vestavěných systémech. Sub-architektůry od ARMv1 do ARMv7 (Cortex) jsou často použity v chytrých telefonech, tabletů, přenosných konzolích, GPS navigacích, apod.. Varianty obsahují: StrongARM a Cortex-M.
  • Příručka pro ARM není momentalně k dispozici. Vice informací nabug #534376.
ARM64 Příručka
ARM64 je 64-bitová varianta ARM pro vestavěné a serverové systémy. Primární sub-architektůra označená jako AArch64 (Také známá jako ARMv8-A) je vyrobena několika výrobci. AArch64 čipy jsou použity v SoC (System on Chip) včetně vývojářských desek, chtrých telefonech, tabletů, chytrých televizí, apod.. Varianty obsahují: ARM Holdings' Cortex-A53, A57, A72, A73 a také Qualcomm's Kryo s Falkor.
  • Příručka pro ARM64 momentalně není dostupná. Více informací na bug #534376.
HPPA Handbook
Pod označením HPPA, PA-RISC architektůra je instruction set(?) vyrobený firmou Hewlett-Packard a byl použit v jejich mid-range a high-end serverech asi do konce roku 2008 (Poté HP začal používat Intel Itanium). Varianty obsahují: HP 9000 and PA-8600.
IA64 Handbook
IA64 je 64-bitová architektůra vyvinuta firmou Intel a je použita v jejich Intel Itanium procesorech. Tato architektůra není kompatibilní s x86 nebo x86_64 (nebo-li amd64) a je nejvíce použivaná v med-range a high-end serverech. Varianty obsahují: Intel Itanium.
MIPS Handbook
Vyvijena společností MIPS Technologies, MIPS architektůra se skládá z více sub-rodin (nazívané revize) jako je MIPS I, MIPS III, MIPS32, MIPS64 a další.. MIPS je nejvíce používán ve vestavěných systémech. Varianty obsahují: MIPS32 1074K and R16000.
PPC Handbook
PPC je 32-bitová architektůra, kterou často používá Apple, IBM a Motorola procesory. Jsou nejvíce používány ve vestavěných systémech. Varianty obsahují: Apple OldWorld, Apple NewWorld, generi Pegasos, Efika, older IBM iSeries a také pSeries.
PPC64 Handbook
PPC64 je 64-bitová varianta PPC architektůry, popularní jak ve vestavěných, tak ve high-end výkonostních serverech. Varianty obsahují: IBM RS/6000s, IBM pSeries, and IBM iSeries.
SPARC Handbook
Architektůra SPARC je nejvíce známá pro svoje nejvíce známé producenty, Sun Microsystems (nyní Oracle) s Fujitsu. Je používána v serverech a také některých pracovích počitačích. V Gentoo jsou podporovány jen SPARC64-kompatibilní procesory. Varianty obsahují: E3000, Blade 1000, a Ultra 2.
X86 Handbook
X86 je 32-bitová architektůra často použitá procesory, které jsou "Intel compatible". Do nedávna to byla nejvíce populární architektůra pro osbní počítače. Gentoo nabízí buildy pro i486 (podpora pro všechny architektůry) a také i686 (podpora pro Pentium a vyšší či kompatibilní). Varianty obsahují: i486, i686, AMD Athlon, Intel Core, a některé Intel Atoms.

Často kladené dotazy

Proč nemůže být příručka dynamicky generována pro zvolenou instalaci?

Možné je všechno, ale rozhodli jsme se tak učinit jen na úrovni jednotlivých architektur. Ostatní volby jako je rozdělení disku, výběr kernelu, instalace nástrojů a další postupy se dají jednoduše vysvětlit v jediném dokumentu.

Concepts such as advanced partitioning, non-generic kernel configuration, and alternate init systems are explained other areas around the wiki in publicly modifiable namespace (hint: anyone with wiki account can edit them!).

We ask our readers to search wiki and discover what is already available before requesting a new section or addition to be added to the Handbook. If you believe a new generic section is necessary to add to the Handbook, then propose a request by following the instructions below.

Note
Active handbook editors are down to only two or three members, so please provide some patience as we respond to new {{Talk}} entries. See below for instruction on how to suggest a new improvement to the handbook.

Nemohu v příručce najít informace o stage1. Kam se mám podívat?

Instructions on using a stage1 or stage2 tarball are now available in the Gentoo FAQ. A stage3 installation is the only supported method of installation.

Jak mohu přispět ke zlepšení příručky?

Návrhy, komentáře či nápady na zlepšení příručky můžete sdělit prostřednictvým Diskusních stránek, které jsou k dispozici na jednotlivých stránkách příručky. Dokumentace je tvořena pro komunitu a tak je jakákoliv zpětná vazba vítána.

Berte na vědomí, že většina rozhodnutí při vývoji dokumentace je založená na konsenzusu. Není možná napsat či strukturovat dokumentaci takovým způsobem, aby s ní byl každý spokojený.

Ti, kteří přistupují do otevřené diskuze s cílem zlepšení příručky musí respektovat "Ne" jako odpověď v případě, kdy současné řešení je nejvíce efektivní pro většinu čtenářů.

Abychom mohli řádně sledovat nevyřešené problémy Vás žádáme o přidání {{Talk}} šablony do každé diskuze, kterou otevřete. Následující příklady jsou akceptovatelné:S

CODE Example open discussion
{{Talk|open|date=March 28, 2017}}
 
Hi Handbook team,

I constructively think FOO part of the Handbook can be enhanced in BAR way. Here is an example of the code/text that will make the improvement:
 
(insert code or text to be improved here.)
 
Thank you for considering my suggestion. --~~~~

Kombinace párových tagů --~~~~ s tagem "" na konci příkladu vloží podepsaný datum kdy byla stránka uložena či zobrazena. Tento příkaz může být napsán manualně či generovaný použitím Signature and timestamp tlačítka ve wiki-editoru textu. Wiki-editor bude odkazovat na tuto funkci jako 'signing a discussion'. Prosím podepisujte každý Váš komentář na diskuzní stránce.